جراحی بینی

جراحی بینی چگونه است؟

جراحی بینی یا رینوپلاستی نوعی از جراحی های زیبایی می‌باشد که معمولاً توسط جراح گوش و حلق و بینی، جراح فک و یا جراح پلاستیک و صورت انجام خواهد شد .

امروزه جراحی بینی از رایج ترین جراحی ها می باشد که در کشور ایران به صورت چشمگیری عمل جراحی بینی افزایش یافته است. اکثر افرادی که جراحی بینی انجام می دهند فقط به ظاهر و زیبایی بینی توجه دارند و به مسائل دیگر آن توجهی ندارند.

 

جراحی بینی افزون بر به وجود آوردن درخود بینی، ارتباط خوشایندتری را بین بینی و سایر اجزای صورت برقرار می کند. به همین دلیل نباید بینی را به عنوان عضوی مجرد و مجزا درنظرداشت. رابطه ی نزدیک  بینی با پیشانی، چشم، لب وچانه طوری است که هرنوع نقص دراعضای صورت  می تواند براین ارتباط ظریف موثر باشد. به عنوان نمونه  چانه کوچک ،موجب برآمده تر به نظر رسیدن بینی می شود. بی توجهی نسبت به تناسب بینی با اعضای  صورت باعث عدم دسترسی به نتیجه رضایت بخش خواهد شد.

در جراحی بینی مشکلات مختلفی را می‌توان برطرف کرد ازجمله این مشکلات:

بزرگی بینی

قوز بینی

پهن بودن بینی

زیاد بودن فاصله نوک بینی تا صورت

بزرگی سوراخ‌های بینی

جعبه‌ای بودن نوک بینی

دفورمه بودن بعد از عمل جراحی

تفاوت جراحی بینی سنتی و مدرن

در عمل رینوپلاستی سنتی کوچک بودن و ظاهربینی تنها مدنظر بود، به همین علت بینی ازلحاظ کاربردی دچار مشکل می‌شود ، در این نوع جراحی بخش گسترده ای  از غضروف‌ها برداشته و استخوان‌ها به‌شدت خورد شده ولی امروزه با پیشرفت علوم پزشکی، غضروف‌ها را می‌توان با بخیه زدن و شکل دادن هم ازجهت ظاهر و هم ازلحاظ کاربردی بهبود پیداکرده است.

جراحی چگونه انجام میشود؟( روش باز و بسته)

در جراحی بینی بسته، جراح بدون برش در بخش بیرون بینی تغییراتی در درون‌بینی ایجاد کرده و این نوع جراحی بیشتر برای مشکلات جزئی کاربرد دارد در صورتی که  درروش باز جراح روی پوست بینی برش‌هایی را ایجاد می‌کند، بدین‌صورت حفره‌های بینی به دو بخش تقسیم‌شده ، سپس پوست بینی به ناحیه بالا کشیده می‌شود تا به داخل بینی دسترسی بیشتری داشته باشد.

اما برای اینکه تشخیص دهیم کدام ‌یک از جراحی‌های زیبایی بهتر است باید به نتیجه آن نگاهی کرد.

شرایط سنی در جراحی بینی

توصیه می‌شود دختران و پسران بعد از گذراندن سن بلوغ این کار را انجام دهند که بیشتر دختران در اواخر ۱۶ سالگی و پسرها در پایان ۱۸ سالگی می‌توانند به بلوغ کامل برسند و جراحی زیبایی بینی را انجام دهند و افرادی که سنشان بالای۴۰ سال است  اگر سلامتی جسمانی را دارا هستند مشکلی را به وجود نخواهد آورد.

عوارض جراحی بینی

جراحی بینی همچون همه‌ی جراحی‌ها عوارضی را به دنبال خواهد داشت ، اگر فرد نکات بعد از عمل را به‌صورت کامل رعایت کند ،همچنین مهارت جراح در کنار آن می‌تواند درصد به وجود آوردن عوارض را به حداقل رساند، دیگر عواملی که باعث ایجاد عوارض می‌شود به طور مثال : اصلاح نشدن کامل تیغه که باعث جداشدگی غضروف و  استخوان می‌شود، برداشتن بیش‌ازحد قوز که باعث میشود بینی به شکل زین درآید ، چسبندگی‌های داخل بینی و باقی ماندن تیغه انحرافی که باعث ایجاد مشکلات تنفسی خواهد شد .

درد بعد از جراحی بینی

به دلیل اینکه جراحی بینی زیبایی  نیاز به تغییر شکل بافت استخوانی دارد بیمار ممکن است با درد یا ناراحتی مواجه شود، این ناراحتی ممکن است در سطح حداقل خود باشد و بیماران می‌توانند با استفاده از داروهای مسکن درصد این درد را کاهش دهند و با رعایت کردن  نکات بعد از جراحی بینی زیبایی می‌توانند درد را تحت کنترل قرار دهند.

کبودی صورت در جراحی بینی

میزان کبودی صورت بعد از جراحی بسته  به حساسیت بیمار و حجم بافت‌های جراحی‌شده میباشد که نیاز به نگرانی نیست این کبودی طبیعی است و فقط لازم به بررسی در چند روز اولیه  بعد از جراحی بینی زیبایی می‌باشد، درصورتی‌که مشاهده هرنوع کبودی غیر عادی باید به جراح بینی خود مراجعه کنید .

نکات قبل از جراحی بینی

استفاده نکردن از داروهایی مثل آسپرین و پروفن به مدت دو هفته قبل از عمل

ناشتا بودن پیش از عمل به مدت ۸ ساعت

عقب افتادن عمل  باوجود داشتن سرماخوردگی

ترک سیگار در طی دو هفته قبل جراحی

در صورت مصرف داروهای گیاهی با پزشک خود مشورت کنید

بعد از جراحی بینی

از کیسه یخ روی چشم برای کاهش تورم به مدت ۲۴ ساعت استفاده کنید.

برای بهتر شدن تنفس به مدت چند هفته شستشوی داخل بینی با محلول نمک را انجام دهید .

جلوگیری از هرنوع ضربه در چند روز اول

جلوگیری از خنده کردن  یا گریه یا عطسه با دهان باز

از انجام فعالیت‌های شدید بدنی و ورزش دی طی چند هفته اول جلوگیری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید